У католицькому соборі ужгородців долучили до словацької «небесної» музики

9 грудня в Ужгороді відбулася чудова культурна подія: в католицькому соборі Святого Юрія на вул. Волошина музиканти зі словацького села Терхова представили свою унікальну, самобутню музичну культуру.

Терховська «небесна» музика – це архаїчна народна музика, характерна виключно для села Терхова та прилеглих селищ. Виконується вона колективом музикантів, що складається, переважно, з 3-4 скрипалів і одного віолончеліста, що грає на двохструнному інструменті. Їй властивий виразний багатоголосий спів усіх музикантів. Спочатку терховська музика була тісно пов’язана з танцем, тому для неї характерне темпераментне виконання, з швидкими програшами «в танок» і повільними співучими пасажами «в розтяжку».

ter00

Під поняттям «терховська музика» ховається ціла музична традиція. Саме тому вона невіддільна від традиційного місцевого пісенного репертуару і народних танців – «терховської каруселі» або чардашу в оригінальній власній обробці і виконанні.

Завдяки своїй надзвичайній мелодійності та оригінальній інтерпретації, терховська музика перетворилася на унікальний культурний феномен, який зробив село Терхова широко відомим не лише в Словаччині, а й практично у всьому світі.

Перед виступом музикантів Генеральний консул Словацької республіки в Ужгороді Янка Буріанова подякувала старості села Терхова, який допоміг організувати поїздку, і з гордістю розповіла присутнім, що в грудні 2013 року на сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО в Азербайджані словацька народна музика з регіону Терхова була внесена в список нематеріальної культурної спадщини людства.

ter00-bur

Це стало своєрідною нагородою для традиційної словацької культури і одночасно стало даниною поваги до всіх поколінням жителів села Терхова і навколишніх сіл, які зуміли зберегти скарби своїх предків і донести їх до наших днів. В підсумку у престижному списку ЮНЕСКО стало вже сім унікальних явищ словацького нематеріальної культурної спадщини.

Місце концерту було обрано не випадково. По-перше, терховська музика тісно пов’язана з католицькою релігійною традицією, що підтверджують навіть назви багатьох прозвучали композицій: «Єрусалим, місце святе», «Прийде Христос, рятівник наш», «Ісусе наш улюблений», «Йдемо ми з Бетлегему» і т .п. А по-друге, приголомшлива акустика старої церкви посилювала і підкреслювала кожну ноту, кожен звук старовинних народних мелодій, виконуваних справжніми талантами Словаччини.

ter06

ter09-640x960

У вересні минулого року Папа Римський Франциск зарахував до лику святих матір Терезу – католицьку черницю, що прославилася на весь світ. Урочисто відзначили цю подію і в столиці Македонії місті Скоп’є, де вона народилася. У заходах того дня брали участь і терховські музиканти. Кілька композицій, присвячених матері Терезі, прозвучали і на концерті.

На запрошення Генерального консула Словацької республіки в Ужгороді Янки Буріанової на концетрі побували й представники ВНЗ «Східно-європейський  словянський університет».

Довідково: Точний час появи терховской музики як народного явища невідомий, оскільки споконвіку вона передавалася з покоління в покоління усним шляхом. Одна старовинна легенда свідчить, що терховська музика виникла завдяки «заблукалі» на небі зірці,, придворні – «небесні» – музиканти якої стали першими поселенцями села Терхова, що розташоване на півночі Словаччини. І хоча це лише легенда, фактом залишається те, що терховську музику до цього часу називають «небесною». Багато фахівців сходяться на думці, що, цілком ймовірно, більше ніде в світі не існує такої кількості музикантів, зібраних на такій невеликій території, як в Терховій. Це доводить і та обставина, що практично в кожному будинку тут проживав музикант, а кожне з селищ мало власну музику.

Костянтин Черкай, korzonews.info

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *