Нагальні потреби духовного розвитку суспільства у всі часи спонукали творчі особистості шукати засоби самовираження і впливу на інших людей. Тому такою помітною в житті будь-якої країни є роль творчої особистості – письменника, історика, філософа, педагога, вченого. Історія засвідчила не так багато прикладів, коли одна людина, одна яскрава і обдарована особистість змогла вплинути на долю цілого народу, сприяти його національному і духовному відродженню. Саме такою визначною постаттю в історії болгарського народу, який і понині славить його ім’я і вважає своїм національним будителем є Юрій Іванович Гуца-Венелін – наш славний земляк, відомий вчений-славіст, полум’яний патріот слов’янської ідеї.
Народився Ю.І.Гуца-Венелін 23 квітня 1802 року в мальовничому селі Тибава, що на Свалявщині.
Коло наукових інтересів молодого вченого було надзвичайно широке. Він досліджував питання походження східних слов’ян та значення їх духовних досягнень у контексті слов’янського світу, історію Київської Русі, історію та мову болгар.
Початок ХІХ ст. – доба зародження славістики як самостійної галузі науки. У її витоків стояв наш земляк Гуца-Венелін. Адже він почав свою діяльність ще до появи в Росії таких видатних учених, як І.Срезнєвський, О.Бодянський, В.Григорович та інші. Поборник і співець єдиної Русі він активно виступав проти всього, що роз’єднує людей. Ще один важливий напрямок у науковій діяльності Юрія Гуци-Венеліна – вивчення давньої історії болгарського народу. Він по праву вважається родоначальником російської болгаристики. Вдячні болгари пам’ятають його ім’я і вважають Гуцу-Венеліна будите лем народного духу, який своїми творами нагадав їм про славне минуле, сприяв національному відродженню болгарського народу. В Софії та багатьох інших містах Болгарії, як і в Москві, йому споруджено пам’ятники. Сьогодні, коли духовне відродження стало нагальною потребою для нас самих, ім’я Юрія Гуци-Венеліна, його життєвий шлях може слугувати неоціненим прикладом великої любові до свого народу, беззавітного служіння в ім’я загального блага. І хай вогонь його серця, поетичне натхнення вченого-романтика через віки запалить і в наших серцях любов до рідної землі, гордість і вдячність за її прекрасних синів, бажання жити і творити на благо нашого краю, примножуючи його здобутки і славу.
В цьому році весь слов’янський світ відзначає 215-річницю з дня народження видатного вченого і за ініціативи нашого університету та громадськості краю має бути споруджено пам’ятник Ю.І. Гуці-Венеліну у його рідному селі Тибава.
Запрошуємо приєднатися всіх до увіковічнення пам’яті нашого славного земляка та внести свій посильний вклад від вдячних нащадків у спорудження цього пам’ятника.
Для цієї мети в АТ «КомІнвестБанк» відкрито спеціальний рахунок: