Ю.Гуца-Венелін – славний син слов’янських народів

26 травня стало визначним днем у житті мешканців невеличкого села Тибава, що на Свалявщині. Цього дня на подвір’ї місцевої школи було відкрито пам’ятник-погруддя видатному славісту, історику, археологу, лінгвісту та фольклористу, уродженцю Тибави Юрію Івановичу Гуці-Венеліну на честь 215-ї річниці з дня його народження.

Відкриттю погруддя передувала велика робота. Генератором ідей по увіковічненню пам’яті видатного славіста та втілення їх у життя став ВНЗ «Східно-європейський слов’янський університет» на чолі з ректором, к.і.н. Людмилою Михайлівною Несух. Було створено оргкомітет із організації та проведення святкових заходів.

До благородної справи долучилася Закарпатська облдержадміністрація, Департамент освіти і науки ОДА, управління культури ОДА, Свалявська районна рада, Тибавська сільська рада та громадськість краю.

Задум втілив у життя молодий закарпатський скульптор з Мукачева Едуард Алексій.
У рамках урочистих святкувань відбулася VIII Міжнародна науково-практична конференція, присвячена Дню слов’янської писемності й культури «Слов`янський світ: Юрій Гуца-Венелін», організована ВНЗ «Східно-європейський слов’янський університет», в якій прийняли участь відомі науковці нашого краю та близького зарубіжжя. Учасники конференції дали високу оцінку вкладу Ю.Гуци-Венеліна у розвиток славістики і, зокрема, болгаристики на початку ХІХ ст. Наш вищий навчальний заклад передав шкільному музею Юрія Гуци-Венеліна Тибавської ЗОШ І-ІІ ст. копії його рукописів із архівів м.Санкт-Петербург. Син відомого закарпатського скульптора, Народного художника УРСР, лауреата Державної премії УРСР ім. Т.Г. Шевченка Василя Івановича Свиди Ярослав Васильович подарував музею книгу-альбом «Василь Свида. Нетлінне», в якій визначне місце займає скульптура «Зустріч Ю.Гуци-Венеліна з родиною».
Після завершення наукової конференції відбулося урочисте відкриття погруддя Ю.Гуци-Венеліна.

На історичну подію зібралася велика кількість мешканців навколишніх сіл, представників місцевої та районної влади, гостей із області та з-за меж краю, викладачів і студентів ВНЗ «Східно-європейський слов’янський університет», вчителів та школярів місцевої школи, священнослужителів, представників національних меншин та засобів масової інформації.
На урочистому відкритті виступили: директор Тибавської ЗОШ І-ІІ ст. Павлович Наталія Василівна, голова Свалявської районної ради Ливч Мирослава Михайлівна, депутат Верховної Ради України, голова асоціації болгар України Антон Кіссе, скульптор Едуард Алексій, ректор ВНЗ «Східно-європейський слов’янський університет», к.і.н. Людмила Несух
та ін.

З вітальним словом виступив та освятив пам’ятник Архієпископ Мукачівський та Ужгородський, Високопреосвященнійший владика Феодор.
Право відкрити погруддя було надано кращим ученицям Тибавської школи Годя Катерині та Гулаткан Вікторії. Першими поклали квіти до підніжжя пам’ятника молодші школярі села та учні Руськокомарівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ужгородського району, які були запрошені на свято як активні учасники конкурсу на кращий твір про Ю.Гуцу-Венеліна. В церемонії покладання квітів та вшанування пам’яті видатного земляка взяли участь представники Свалявської райдержадміністрації, районної та сільської рад, викладачі й студенти ВНЗ «Східно-європейський слов’янський університет», депутат Верховної Ради України Антон Кіссе, представники національно-культурних товариств краю, мешканці села та ін.
Продовжив урочистості прекрасний концерт, підготовлений учнями місцевої школи та Свалявським районним управлінням культури. А завершила всенародне свято далеко за північ гучна молодіжна дискотека.

Спорудження та відкриття пам’ятника, як і інші урочисті заходи, стали можливими завдяки підтримці наших місцевих благодійників – великих патріотів рідного краю, народних депутатів Василя Петьовки, Роберта Горвата, Михайла Ланя, Антона Кіссе, Івана Миговича, Олександра Петіка, місцевих підприємців Олексія Баранюка, Йосифа Кречка та інших. Адже до відкриття погруддя була прокладена прекрасна дорога до села, відновлено фасад місцевої школи, заасфальтовані доріжки, проведений благоустрій шкільного подвір’я, встановлено безкоштовний інтернет та ін.

Особлива вдячність прекрасному і талановитому керівнику, ентузіасту своєї справи, великому патріоту рідного села, голові Тибавської сільської ради Михайлу Петровичу Кошелі та голові Свалявської районної ради Мирославі Михайлівні Ливч.
Сподіваємося, що ця подія стане великим почином з вшанування пам’яті і вдячності багатьом іншим славним синам Срібної Землі.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *