Науковці підтвердили: футболу Закарпаття – 125 років

У минулу п’ятницю на базі спорткомплексу УжНУ відбулася науково-практична конференція на тему: «Футбол Закарпаття: історія та сучасність», присвячена 125-ій річниці футболу нашого краю. Організаторами конференції виступили Федерація футболу Закарпаття, Закарпатська обласна держадміністрація, ДВНЗ Ужгородський національний університет, ВНЗ «Східно-європейський слов’янський університет» та факультет здоров’я і фізичного виховання УжНУ.

Учасників конференції із 125-ю річницею футболу Закарпаття привітав перший заступник голови Закарпатської облдержадміністрації, голова Федерації футболу Закарпаття Іван Дуран та запевнив, що спільними зусиллями наш футбол досягне нових, значно більших висот.

Про зародження футболу Закарпаття, його шлях упродовж 125 років, досягнення та перспективи подальшого розвитку відзначили у своїх виступах проректор з міжнародних зв’язків, виховної роботи та спорту ВНЗ «Східно-європейського слов’янського університету», почесний професор Степан Селменський, голова Закарпатського відділення Спілки спортивних журналістів України, автор багатьох книг про футбол нашого краю, добре відомий спортивний журналіст Василь Гаджега, завідувач кафедри фізичного виховання ДВНЗ «УжНУ», кандидат педагогічних наук, доцент Іван Маріонда, завідувач кафедри журналістики ДВНЗ УжНУ, кандидат філологічних наук, доцент, голова прес-служби ФФЗ Володимир Тарасюк, заступник голови Закарпатського відділення НОК України, кандидат наук із фізичного виховання та спорту, доцент Михайло Молнар.

В обговоренні доповідей взяли участь відомі футбольні історики, дослідники статистики, зокрема Іван Кузьма, Володимир Католик, Ілля Гулянич, Михайло Рущак та інші. Доповідачі використали матеріали газет «BudapestiHirlap»,«Budapestiszemle», «Ужгородські вісті», «Уж», «Прикордонна газета», «Греко-католицький огляд», «Гімназійний вісник» за 1893 рік та інші архівні документи Ужгородської гімназії, Ужгородської міської управи, а також спогади очевидців, які надруковані в газетах та книгах минулого та позаминулого століття.

Використовуючи архівні матеріали, виступаючі повністю довели, що футбол на Закарпатті розпочав свій шлях у 1893 році. На основі двох семінарів, що відбулися у Будапешті в  травні-червні та жовтні 1893 року в Ужгороді збудовано футбольне поле (землю виділила Ужгородська міська управа в 1893 р.), футбол, як навчальний предмет, введено до навчальної програми Ужгородської гімназії. На футбольному полі проходили товариські матчі між гімназистами та студентами Віденського, Празького та Будапештського університетів, де навчалися діти інтелігенції краю і які вже були обізнані з футболом у той час. Із кожним роком футбол ставав усе популярнішим і приводив на стадіон сотні глядачів.

У 1901 році в Ужгороді було збудовано ще один стадіон (зараз тут знаходиться стадіон «Спартак»).Тут було проведено перший міжнародний поєдинок між командами Ужгорода та БАК Будапешт (Будапештський атлетичний клуб).

Перший офіційний футбольний клуб УАК (Ужгородський атлетичний клуб) було зареєстровано в 1910 році, а в 1914 році УАК вийшов до фіналу першості Угорщини. Перша світова війна не дозволила провести фінальну частину першості (склад команди УАК відновлено за архівними даними). Із 1919 року Закарпаття, як республіка Подкарпатська Русь, за Сент-Жерменською угодою 1918 року увійшла до складу Чехословацької республіки. У 1920 році на Закарпатті було створено дві футбольні жупи (див. федерації футболу), слов’янську, до якої входили русинські, чеські та словацькі команди та КарпатольйоїЛобдоругоКерулет, де виступали футболісти угорської національності. Із 1921 року розпочалися чемпіонати республікиПодкарпатська Русь у двох федераціях, де визначалися чемпіони серед слов’ян і угорців. У чемпіонатах брали участь команди Ужгорода, Мукачева, Берегова, Хуста, Виноградова, Тячева, Перечина, Рахова, Ясіня.

Перший русинський клуб на Закарпатті було засновано в  1925 році. Ним став СК «Русь» Ужгород. У 1930 році в Ужгороді було 9 команд обласного рівня: 5 угорських – УАК, УТК, УМТЕ, УШЦ, «Колпінг» ШЦ, 3 чехословацькі – ЧсСк, «Железнічар» («Локомотив») та фінансовий СК і 1 русинська – СК «Русь».

Із 1926 по 1938 роки СК «Русь» став найвідомішим  у краї. Шість перемог у чемпіонаті республіки Подкарпатська Русь, шість – у чемпіонатах Східної Словаччини, два рази СК «Русь» ставав абсолютним чемпіоном Словаччини. У сезоні 1936-1937 років СК «Русь» – учасник чемпіонату вищої чехословацької державної ліги.

Із 1939 року Закарпаття знову ввійшло до складу Угорщини. У 1944 році СК «Русь» здобув путівку до Вищої ліги угорського футболу, але так як і в 1914 році, Друга світова війна не дала можливості ужгородському клубу брати участь у змаганнях.

Із 1945 по 1991 рік Закарпаття дало радянському футболу десятки висококласних футболістів, які неодноразово одягали футболки збірної СРСР та провідних клубів.

Із 1991 року Закарпаття – у складі незалежної України. Перший офіційний матч України (етап кубка України між командами «Буковина» Чернівці – «Поділля» Хмельницький.

відбувся на стадіоні села Ільниця, що на Іршавщині. Першими арбітрами першого офіційного матчу були закарпатські арбітри: Валерій Онуфер – Степан Селменський– Василь Попович.

Перший офіційний поєдинок збірна України з футболу провела в Ужгороді зі збірною Угорщини.

Перший гол за збірну України провів закарпатець Іван Гецко.

Із 1993 року українські арбітри вперше були удостоєні звань рефері ФІФА та лайнсмен ФІФА і серед семи арбітрів – два закарпатці – Валерій Онуфер та Степан Селменський. Сьогодні ми святкуємо 125 років закарпатського футболу. Наші земляки одягали футболки національних збірних Чехословаччини, Угорщини, СРСР, України. Наші арбітри проводили відбіркові матчі чемпіонату світу та Європи,  відповідальні поєдинки єврокубків у Німеччині, Англії, Голландії, Ізраїлю, Швейцарії, Албанії, Фінляндії, Туреччині, Словаччині, Угорщині та ін.

Ми маємо ким пишатися. Про роль футболу і наші успіхи говорять факти. Та найважливіше, мабуть, те, що у нашій країні футбол розпочався із Закарпаття. Ми були першими, і це факт.

На основі виступів та обговорення науково-практична конференція «Футбол Закарпаття: «Історія та сучасність» прийняла резолюцію.

Науково-практична конференція пройшла на високому рівні. Виступи й обговорення доповідей, архівні документи внесли ясність у питанні зародження футболу на Закарпатті.

Присутні ознайомилися із виставкою архівних матеріалів (книг, газет, фотодокументів, програмок), яку дбайливо підготували голова Закарпатського відділення Спілки спортивних журналістів України Василь Гаджега та дослідник статистики Володимир Католик.

Повністю впорався з обов’язками модератора науково-практичної конференції кандидат педагогічних наук, доцент Валерій Товт.

Павло МИГОВИЧ

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *