Рідному університету – 20 !

Рідному університету –  20 !

 

 

20-й річниці з дня заснування університету,

95-й річниці з дня народження та 15-й з дня відходу у вічність,

світлій пам’яті Великого Вчителя,

захисника і Світоча розуму

Олександра Петровича Лигалова присвячується

 

 

Знання, свобода, творчість і відповідальність – це гасла, які об’єднали навколо Вчителя студентську молодь і викладачів у створеній у 1994 р. Ужгородській філії МАУП. Відповідно історія нашого вишу починається саме з того часу – 25 років тому. Після того, як у 1999 р. було нахабно відібрано МАУП, влітку 2000 р. ми відкрили новий заклад – Навчально-консультаційний центр при Київському слов’янському інституті (згодом Київському славістичному університеті), який у 2003 р. отримав статус філії.

Закарпатська філія КСУ стрімко розвивалася і вже через 5-7 років у ній навчалося майже 2 тис. студентів. Незмінними лише залишалися основні принципи нашої діяльності: високий рівень викладання, творчість і духовність, сприяння різнобічному розвитку студентської молоді, усвідомлення великої відповідальності за розумове, психічне та фізичне здоров’я молодої людини. Ми добре розуміли, що маємо справу та торкаємося «святая святих» – розуму та душі дитини. У пріоритеті були не заняття зі штучним інтелектом, а живе спілкування, організація різноманітних навчальних і позааудиторних заходів, де кожний студент міг розкрити та розвивати свої розумові, творчі та спортивні здібності. І здобутки наших студентів у всіх сферах примножувалися з кожним роком, про що свідчать численні нагороди.

Започаткувавши спеціальності, які вкрай були необхідні, але відсутні в інших навчальних закладах області, ми розвивалися своїм неповторним та унікальним шляхом. Родзинкою закладу стали повернення до вивчення та відродження філософії, знань і духовних цінностей слов’янських народів. Вивчаючи мови, культуру, традиції слов’ян, ми повертаємося до першоджерел, а відповідно – до історичної правди розвитку та життя наших предків. Результати наукових досліджень з цих питань щороку оприлюднюються на Міжнародній науково-практичній конференції «Слов’янський світ: минуле і сучасність».

У 2012 р. Київський славістичний університет був позбавлений ліцензії на окремі спеціальності, а з ним право на підготовку фахівців втратила і Закарпатська філія. У розквіті сил, щойно завершивши акредитацію всіх спеціальностей освітніх рівнів «бакалавр» та «спеціаліст», маючи всі відповідні сертифікати МОН України на 5 років наперед, аж до 2017 р., ми змушені були закрити філію. Важко було, але з теплотою згадуємо той час, бо на захист нашого вишу піднялася громадськість всієї області. Близько 100 листів було направлено на ім’я тогочасного міністра освіти з проханням зберегти наш освітній заклад. Завдяки цьому, у серпні 2012 р. був створений уже самостійний вищий навчальний заклад – Східно-європейський слов’янський університет, який гідно продовжує започатковані освітні традиції.

Кожен виш прагне створити свій неповторний імідж. Є безліч чинників, які формують цю своєрідність та оригінальність. Для нас – це особливості геополітичного розташування області, компактне проживання представників понад 100 національностей, переплетення на теренах нашого краю різних культур, широкі міжнародні зв’язки університету із закордонними навчальними закладами, залучення провідних вітчизняних й іноземних науковців до викладання тощо. Головною метою, якій присвячена вся навчально-виховна діяльність університету є залучення молоді та мотивування її до навчання, моральне виховання, набуття позитивного соціального досвіду, успадкування і примноження духовних надбань рідного народу, досягнення високої культури міжнаціональних взаємин, формування у молоді, незалежно від національної приналежності, особистісних рис громадянина Української держави. І в цьому найважливішим ми вбачаємо  власний приклад науково-педагогічних працівників університету.

Крім освітнього процесу, традиційними стали такі загальновідомі університетські заходи, як фестиваль слов’янських культур, у рамках якого проводиться конкурс «Міс Слов’яночка», щорічне вшанування та покладання квітів до пам’ятників відомих слов’янських діячів у Міжнародний день слов’янської культури та писемності (24 травня), традиційні Андріївські вечорниці, свято Івана Купала, Коляди, щорічні студентські спартакіади, Дні здоров’я, благодійна допомога дитячим будинкам краю тощо. Нашою великою гордістю є увіковічення пам’яті та відкриття за кошти університету погруддя одному з основоположників славістики як галузі науки, нашому видатному земляку Юрію Івановичу Гуці-Венеліну в с. Тибава Закарпатської області.

У стінах нашого вишу навчалися дві переможниці конкурсу Міс України – Терезія Лазаренко та Ліка Роман, чемпіонка світу зі спортивного жонглювання гирями Ілдика Булеза, чемпіон України з дзюдо та самбо, володар кубка Європи з дзюдо Владислав Діброва, члени університетської футбольної команди «Славіст» – чемпіони Ужгорода серед дорослих команд у 2012 р., а також багато інших талановитих і нині успішних випускників, які є нашим великим надбанням і гордістю.

Не дивлячись на труднощі становлення, постійні та численні перевірки, університет у нелегких сьогоднішніх умовах продовжує жити та розвиватися.

І нині, з висоти пережитих років, особливо гостро усвідомлюємо і переконуємося у правильності обраного шляху, методів навчання і виховання студентської молоді, надзвичайної важливості духовного розвитку підростаючого покоління на основі правди, знань, традицій і цінностей, підтверджених віками.

Щиро вітаю з славним ювілеєм всіх колег, випускників, нинішніх студентів та їх батьків! Сердечна вдячність і низький доземний уклін всім друзям, поборникам правди і захисникам університету!

Дякую всім Вищим силам, рідним слов’янським предкам за відчутну зриму допомогу у всьому!

Міцного здоров’я всім, незламної віри у світлий прийдешній день, натхнення і духовних сил на святій педагогічній стежині!

 

 

З великою любов’ю і вдячністю всім

Людмила Несух

 

One thought on “Рідному університету – 20 !

  1. Вітаю пані ректорку та весь викладацький колектив рідного університету!
    Історія становлення та розвитку СЄСУ на теренах нашого краю є надзвичайно насиченою прекрасними подіями та позитивними здобутками. Для мене це також частина моєї історії. З радістю згадую свої студентські роки та із задоволенням передаю сьогодні знання наступним поколінням вже як викладач університету.
    Хай у майбутньому наш заклад чекають тільки позитивні зміни і нові перспективи!
    З повагою,
    Любов Павлишин, к.і.н., ст.викладач кафедри міжнародних відносин СЄСУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *